modna sukienka do biura czarna
Moda,  Moda damska

Czy letnie sukienki do pracy i szorty są w dobrym stylu?

W gorące letnie dni wiele osób nosi bardzo odsłaniające ubrania. Zwłaszcza w miejscu pracy często nie robi to dobrego wrażenia, a w branżach, w których obsługuje się klientów, jest to nawet tabu. Jak daleko można się posunąć żeby nie przekroczyć granicy dobrego stylu?

Stosuj się do zasad panujących w firmie

Oczywiście różni się to w zależności od branży. Jeśli obowiązuje dress code, tak jak w bankach i towarzystwach ubezpieczeniowych, pracownicy nie mogą go ignorować. Nawet w trakcie upałów, mężczyźni muszą zakładać garnitury a kobiety odpowiedniej długości spódnice i sukienki do biura, często też garsonki i bluzki z długimi rękawami.

sukienka do pracy Dstreet
zdjęcie: sklep Dstreet

Jeśli robi się bardzo gorąco, szef może lub powinien rozluźnić zasady. Jednak nawet wtedy należy założyć, że obowiązują pewne zasady. Ci, którzy mają kontakt z klientami lub pracują w bardziej konserwatywnych firmach, powinni ubierać się dyskretniej. Kobiety nie mogą sobie pozwolić na letnie, zwiewne sukienki do pracy, a mężczyzna raczej nie założy szortów i T-shirtu.

Spódnice i sukienki do biura — jaka jest odpowiednia długość?

Może się wydawać, że kobietom jest łatwiej — po prostu zakładają krótkie spódniczki lub sukienki do pracy, lub noszą eleganckie szorty jako część stroju biznesowego. Jednak konsultanci stylu widzą to inaczej. Połączenie szortów i blezerów to zbyt odważny wybór, tak samo, jak mini spódniczka lub krótka sukienka do pracy. W konserwatywnych branżach takie ubiory nie są akceptowane.

Jednak w start-upach czy w agencjach reklamowych, sprawy mają się inaczej. Często można się ubierać według własnych upodobań i nikomu to nie przeszkadza.

Nie afiszuj się nagością

W upale wiele osób odruchowo sięga po cienką, krótką i obcisłą odzież – zgodnie z mottem: im mniej materiału, tym wygodniej. Jednak w dobrym tonie jest nieobnoszenie się nagością.

Modne ubrania z wycięciami i postrzępione spodnie z dziurami również nie pasują do biura.

Ponadto bardzo obcisła minispódniczka i bardzo obcisłe szorty są zwykle mniej wygodne — czy to w pracy, czy w czasie wolnym. Nie da się w nich swobodnie poruszać ani elegancko usiąść. Jako alternatywę styliści polecają miękkie, zwiewne spodnie wykonane z letnich materiałów.