Moda damska

Najlepsze materiały na szlafrok damski

Dostępne na rynku szlafroki przeznaczone dla kobiet – jak choćby te modele z Intimiti.pl – wykonywane są z bardzo różnych materiałów. Spotkać można zarówno szlafroki uszyte z tkanin całkowicie naturalnych, jak i syntetycznych. Różnią się grubością i właściwościami. Dzięki temu niektóre szlafroki doskonale nadają się na zimę, a inne świetnie sprawdzą się latem. Z jakich materiałów wykonuje się damskie szlafroki obecnie i które z nich są najlepsze?

Ciepłe szlafroki zimowe

Szlafrok damski przeznaczony na zimę powinien charakteryzować się kilkoma zasadniczymi cechami. Po pierwsze musi mieć odpowiedni krój. Najczęściej spotyka się szlafroki dość grube, z długimi rękawami, sporym kołnierzem, którym można się wygodnie otulić, a czasem nawet z kapturem. Po drugie i najważniejsze – powinien być wykonany z odpowiedniego materiału. W użyciu są dziś różne tkaniny, warto przyjrzeć się więc każdej z osobna.

Szlafroki polarowe charakteryzują się tym, że są bardzo miękkie i przyjemne w dotyku. Są również ciepłe, jednocześnie mogą być przewiewne. Z trwałością bywa natomiast różne. Wysokiej jakości polar może zachować wygląd taki sam jak w momencie zakupu przez bardzo długi czas, trzeba jednak odpowiednio o niego dbać. Z kolei tańsze odmiany polaru często po kilku praniach tracą swoją gładkość i dobry wygląd, choć oczywiście nie wpływa to na ich właściwości. Jak więc widać, polar jednak polarowi nierówny i dobrze jest wiedzieć, jaki rodzaj tej tkaniny najlepiej wybierać. Zdecydowanie najlepsze są polary całkowicie syntetyczne, wykonane z nowoczesnego poliestru. Warto wiedzieć, że mogą być one zarówno cieńsze, jak i grubsze. Niezależnie od grubości, wysokiej jakości polar charakteryzuje się tym, że oprócz tego że jest ciepły, pozwala jednocześnie zachować duży komfort termiczny, to znaczy dobrze odprowadza wilgoć i niezależnie od temperatury, zawsze jest w nim przyjemnie. Z kolei polary wykonane z mieszanki poliestru i bawełny charakteryzują się zazwyczaj nieco gorszą jakością.

Bardzo dobrze wypadają natomiast szlafroki damskie, które wykonuje się z grubej tkaniny z egipskiej bawełny. Tkanina taka ma dość skomplikowany i charakterystyczny splot. Charakteryzuje się tym, że jest przyjemna w dotyku, choć nieco szorstka – według najpopularniejszych opinii jest to bardzo przyjemny rodzaj szorstkości. Tego rodzaju szlafroki uchodzą za zdecydowanie bardziej eleganckie od szlafroków polarowych. Najczęściej występują w jednorodnych wersjach kolorystycznych, choć dominują kolory neutralne, które uważa się za najbardziej naturalne. Szlafroki takie są także dość ciepłe, choć jak w przypadku każdej tkaniny bawełnianej, będą potrzebowały dość częstego prania dla zachowania świeżości.

Cienkie szlafroki letnie

Zupełnie innych szlafroków potrzebujemy latem. Wybór szlafroka damskiego powinien tutaj opierać się przede wszystkim na tym, czy jest on wykonany z materiału, który jednocześnie okrywa, oraz zapewnia odpowiedni komfort termiczny – jest przede wszystkim przewiewny. Szlafroki takie charakteryzują się też zdecydowanie innym krojem. Latem królują szlafroki krótkie, które często mają również skrócone rękawy. Projektanci tego rodzaju szlafroków często sięgają po wzór kimona, który świetnie wygląda zarówno zapięty, jak i rozpięty, oraz po inne, podobne wzory. Najważniejsze są oczywiście jednak tkaniny.

Bardzo modne są szlafroki satynowe. Ten lekki materiał charakteryzuje się tym, że bardzo dobrze układa się na sylwetce, a wręcz się po niej leje. Tego rodzaju szlafrok jest więc zdecydowanie najlepszy dla kobiet, które nie mają ochoty ukrywać w żaden sposób swoich kształtów. Tkanina satynowa cechuje się miękkością i gładkością, a także charakterystycznym połyskiem. W ostatnim czasie popularna stały się również szlafroki wykonane z adamaszku. Adamaszek wykonuje się obecnie przede wszystkim z wysokiej jakości bawełny, choć jak wiadomo dawniej spotykało się przede wszystkim adamaszki jedwabne. Materiał ten uznawany jest za bardzo elegancki. Jest miękki i delikatny, choć odrobinę sztywniejszy od satyny. Szlafroki z tego materiału często występują w wersjach wielobarwnych, nawiązujących do tradycyjnych i egzotycznych wzorów tkanin.