Obuwie męskie

Czym się różnią buty górskie letnie od zimowych?

Buty w góry to bardzo istotna kwestia dla górołazów. Modele letnie i zimowe znacząco różnią się między sobą, dlatego planując górskie wycieczki, zastanów się, kiedy będziesz wędrować. Jeśli nie chcesz ograniczać się co do pory roku – czeka Cię zakup co najmniej dwóch par obuwia.

W sklepie nie daj się zmylić różnymi fasonami. Bo choć wygląd obuwia jest istotny i w miarę możliwości możesz je dobrać do swoich indywidualnych preferencji, to jednak największe znaczenie ma ich charakter użytkowy i to jest najważniejsze.

Buty w góry na lato

Górskie obuwie letnie może być butem przed kostkę. Stabilizacja w tym okresie roku, kiedy góry nie są oblodzone, nie ma aż tak kolosalnego znaczenia jak zimą. Dzięki rezygnacji z wysokiego wiązania, but jest trochę lżejszy, co ma spore znaczenie – dzięki temu, jesteśmy lżejsi, a mniej obciążona stopa nieco mniej się poci.

Dodatkowo, warto zwrócić uwagę, czy producent zastosował specjalne technologie zwiększające przewiewność obuwia. Podnosi to nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo. Spocona stopa ślizga się w bucie, co może doprowadzić do niebezpiecznych urazów w obrębie kostki.

Górskie obuwie zimowe

Te buty są zdecydowanie cięższe i masywniejsze. Wybór materiałów należy do Ciebie – jedni preferują skórę naturalną, inni materiały syntetyczne. Jednak ważne jest, aby obuwie zimowe było wysokie ponad kostkę, aby zapewnić maksymalną stabilizację oraz usztywnienie, tak istotne na oblodzonych szlakach. Dzięki temu ryzyko urazu maleje, a dodatkowo z usztywnioną kostką czujemy się nieco pewniej na nierównych i śliskim gruncie.

Istotny jest również dobór grubej podeszwy, tak aby zamortyzować nierówności terenu, zimą jeszcze bardziej wyczuwalne przez lód. Jest to również doskonała izolacja przed zimnem, co zapobiegnie nadmiernemu wytracaniu ciepła, a co za tym idzie – utracie sił podczas wędrówki.

Należy również zwrócić uwagę, aby obuwie górskie na okres zimowy posiadało specjalistyczne membrany, chroniące przed dostawaniem się wody do środka obuwia.

Powodzenia w doborze odpowiedniego obuwia!